På Högfjället i Sälen utgår längdskidåkningen från området runt Högfjällshotellet. Här finns både preparerade spår samt turspår upp på högfjället - som kan kombineras med ett besök i någon av Våffelstugorna.
Området erbjuder flera mil av preparerade och markerade längd- och turspår, och du tar dig enkelt ovanför trädgränsen för att njuta av den mäktiga fjällkänslan.
Skidleder - Högfjället | |||
---|---|---|---|
Område | Leder och distanser | Info | |
Högfjället | 3, 5, 8 och 10 km | Spåren erbjuder varierad terräng, både för träning och motion. |
Sälenringen är ett sammanhängande ledsystem i Sälenfjällen med flera kilometer längdspår. Spåren underhålls kontinuerligt, men inte dagligen, och kan driva igen vid dåligt väder. De spåras minst en gång per vecka eller efter varje större snöfall.
Utöver Sälenringen och längdspåren på Högfjället finns turspår markerade med gula kryss. Ledkartor på plats i Sälen visar vägar och turmål. Håll dig till lederna för att alltid veta var du är och för att underlätta fjällräddning vid dålig sikt.
Skidleder - Gula leder | |||
---|---|---|---|
Tur | Distans | Info | |
Högfjällshotellet - Kvillkojan - Lindalen | 10 km | Vältas | |
Högfjällshotellet - Östra Tandådalen | 8 km | Spåras med pistmaskin | |
Gruven - Östfjällsstugan | 6 km | Vältas | |
Gusjösätern - Östfjällsstugan | 7 km | Vältas | |
Lördagsgraven - Syndalen | 8 km | Anslutning till Sälenringen - vältas | |
Högfjällshotellet - Storfjällsgraven | 14 km | Vältas | |
Storfjällsgraven - Mellanfjällsstugan | 7 km | Vältas | |
Gammelgården - Hemfjällsstugan | 10 km | Spårmaskin | |
Gammelgården - Storfjällsgraven | 10 km | Spårmaskin | |
Gula leder spåras genom så kallad vältning. Det innebär att snön packas med vält, vilket ger ett bra underlag för längdåkning.
Med reservation för ev. förändringar då längdspåren sköts av olika aktörer, samfälligheter och intresseföreningar.