Sök & Boka

Kundkorg

Vill du ha hjälp?

Vår support finns för dig
för att hitta rätt stuga
eller hotell i fjällen
Välj kontaktsätt nedan:


054-10 24 00
0771-FJÄLLEN


Mån-fre 09.00 - 18.00
Lördag 10.00 - 14.00

Webbokningshjälp ›
Maila din fråga ›
Beställ broschyr ›

Nyhetsbrev

Vill du ha nyheter och erbjudanden direkt i din e-post?

Anmäl dig här!

Schladming

 
Ladda ner:


 

Gå direkt till översikt med hotell och lägenheter i Schladming >>

 

Schladming - Skidområde i världsklass

Längtar du efter härlig skidåkning och är dina tankar redan där?

Schladminger 4 mountain-swing är ett skidområde av världsklass. Med en pistlängd på 167 km, 86 liftar i skidsystemet "4-Mountain swing" räknas Schladming till Alpernas topp 5 och är ett av Österrikes största skidområden. Toppmoderna liftar, snösäkert och perfekt preparerade pister. Här kan du åka non-stop över de fyra bergen från Hauser-Kaibling över Planai och Hochwurzen till Reiteralm. Här finns också ett område speciellt för familjer.

Skidåkning
Ett effektivt liftsystem tar dig till de välpreparerade pisterna. Urvalet är mycket stort och med liftkortet i din hand har du mer än 160 km pister fördelat på 86 liftar att välja på, varav 50 är sammanbundna med varandra! Pisterna är av varierande svårighetsgrad, alla lika professionellt pistade och samtliga med snökanoner vilket garanterar god snötillgång.

- Planaistadion, den centrala världscuppisten mitt i byn, erbjuder dig riktig världscup-aura och skidshower. Här börjar man skiddagen och från toppstationen är valet ditt!

- Planai, härliga och breda röda pister, som ger dig suverän skidåkning både i skogen och ovan trädgränsen.

- Hauser Kaibling, här finner du den lite tuffare skidåkningen. Vill du åka riktigt brant så prova nedfart nr 9, "Osthang". Från skidstadion upp till toppen av Hauser Kaibling åker du med en av Österrikes modernaste äggliftar.

- Reiteralm, med en av Alpernas modernaste gondolliftar, fin skogsåkning och breda pister.
Hochwurzen, här finner du skidåkning för alla kategorier av skidåkare. Starta på nedfart 31 och åk hela vägen ned till Schladming så får du 9 km härlig utförsåkning.

Kvällsskidåkning i Hochwurzen förlänger skiddagen; välj mellan rodel eller skidbacken.
I skidsystemet finns mer än 45 Skihütten, där den mest legendariska är Onkel Willy's Hütte, som är berömd för sin österrikiska gästfrihet och goda mat. På onsdagar är det fullt ös med DJ som spelar alpendiscomusik.

- I Ramsau strax utanför Schladming finns ett av Österrikes bästa områden för längdskidåkning.

Kort transfer
En kort transfertid från Salzburgs flygplats (1 tim 15 min) gör Schladming till ett komfortabelt val!

Orten - Schladming
Själva orten har stadkänsla och vid gågatan i centrum finns ett stort utbud av butiker, restauranger, barer och pubar. Naturligtvis bjuds här också på afterski och just nu byggs ett 3000 m2 stort afterski-centrum invid Planai-liften där 1000 gäster ska få plats.

En nyhet i vinter är shopping på torsdagskvällen då centrum lyses upp av ljus och det bjuds på musikunderhållning, god mat och så kan du åka häst och vagn från affär till affär.

 

Gå direkt till översikt med hotell och lägenheter i Schladming >>