Vill du ha nyheter och erbjudanden direkt i din e-post?
Anmäl dig här!
Vår bokning finns för dig!
Vi hjälper dig att utforma
resan som passar just dig!
054-10 24 05
Mån-fre 08.00-18.00
Lördag 10-14
Turen startar med en kort bysightseeing i klippfiskbyn Kristiansund, innan vi tar färjan över til Bremsnes. Vi besöker Kvernes stavkyrka, som man antar blev byggd under första halvan av 1300-talet. Kyrkan ligger vackert på Averøy och är rikt utsmyckad.
Bjartmars Favorittkrog
Turen fortsätter till Bjartmars Favorittkro, där vi blir serverade husets specialitet: Bacalao lagad på lokala råvaror, serverad med bröd och vatten. Vi avslutar med dessert och en kaffekopp innan färden går vidare över Atlanterhavsveien.
Atlanterhavsveien - Århundradets Byggverk 2005
Atlanterhavsveien är ett av Norges mest besökta turistmål och vinnare av priset Århundradets Byggverk 2005. Vägen är 8,2 km lång och sträcker sig över 8 broar i natursköna omgivningar.
Molde - Rosornas stad
Turen avslutas med en kort bysightseeing i Molde. Författaren Henrik Ibsen gav byn namnet "Blomsternes by", men den är i dag känd som "Rosens by".
Praktisk information:
Pris: 915:-
Priset inkluderar bacalo, bröd, dessert & kaffe/te
Period: 01.05-15.09
Längd: ca 4 tim och 30 min
Nivå 1
